Pantolonlar Nasıl Muntazam Ütülenir?

Anasayfa Blog Pantolonlar Nasıl Muntazam Ütülenir?

Kumaş pantolonlar, yıkanırken ve ütülenirken, özel ilgi isterler. Özellikle ütü izi olan pantolonlarda, çift çizgi olması, pek de hoş karşılanan bir durum değildir. Ütü yaparken dikkat edilmesi kadar, dolaba kaldırılırken dikkat edilmesi de, ütü izinin daha uzun süre düzgün kalması sağlanabilir. İki paçasından tutulan pantolon, ütü izleri üst üste gelecek şekle getirilerek, paçalarından, mandallı askı ile dolaba asıldığından, ütü izi daha uzun süre muhafaza edilecektir.

 

Muntazam Ütü İçin

Muntazam ütünün ilk şartı, düzgün kurumuş pantolonlardır. Pantolon yıkandıktan sonra, asılma esnasında, bel kısmından tutarak, serbest kalan paça kısımları, kuvvetlice 2-3 kere çırpılmalı ve paça kısımları ipe mandalla tutturularak, bel kısmı aşağıda kalacak şekilde kurutulmalıdır. Bu şekilde kuruyan pantolon, aşırı kırışmadan ve ütüye hazır şekilde kuruyacaktır. Sonrasında, ilk dikkat edilmesi gereken nokta; pantolonun tam kurumamış olmasıdır. Yıkandıktan sonra kurutulan, fakat hafif nemli haldeyken ütülenmeye başlanan pantolon, en iyi sonucu verecektir. Tamamen kurumuş pantolon, buhar gücü yükseltilerek ısı düşürülerek, bir miktar nemlendirilebilir. Ütüden su püskürtmek, pantolonun kumaşın cinsine göre, leke bırakma riski olan bir uygulamadır. Ütü masasına alınan pantolonun, ilk önce cepleri dışarı çıkarılarak, düzgünce ütülenmelidir. Sonra bel kısmından, ütü masasına geçirilmesi ve önce ceplerin dış kısımları, sonra fermuarın kenarları ve üstü ütülenmeli, varsa pileli kısımlar düzgünce ütülenmelidir. Pantolonun bel kısmı, içeriden ve dışarıdan olmak üzere, iki kere ütülenmelidir.

Ütü İzi Yapmak İçin

Muntazam şekilde iki paça üstü üste ve ütü izi olması istenen kenarlar denk gelecek şekilde ütü masasına konur. Çizgi yaparken, kumaşta parlamaya sebep olmamak için, ıslatılıp iyice sıkılmış, ıslak değil hafif nemli bir tülbent (ütü bezi), çizginin üzerine düzgünce konur ve sonra ütü basılır. Ütünün çok sıcak olmaması ve buhar gücünün orta seviye olması gerekir ki, yanlış yapılan bir çizgi var ise düzeltme şansınız olsun. İstendiği şekilde çizgi yapıldıysa, altta kalan kısım üste gelecek şekilde ters yüz edilir ve aynı işlem diğer bacak üzerinde tekrarlanır.