Jilet Kıvamında Gömlek Nasıl Ütülenir?

Anasayfa Blog Jilet Kıvamında Gömlek Nasıl Ütülenir?

Jilet kıvamında gömlek nasıl ütülenir diye merak ediyorsanız birinci adımın yıkama talimatlarına uygun hareket etmeniz gerektiğini bilmelisiniz.

Evin en zor işi nedir diye sorsak kadın ve erkek farketmeksizin alacağımız cevabın ütü olduğunu biliyoruz. Ütülenecek giysiler arasında ise gömlek ütüsünün gerçekten sıkıcı ve usandıran bir hal aldığı da tartışmasız bir gerçektir.

Bu kadar zorluğun yanı sıra ütü sırasında yapılacak hatalar kıyafetlerinizde geri dönüşü mümkün olmayan hasarlar bırakabilmektedir. Ütünün inceliklerini öğrenerek gömlek ütüleme işini daha kolay hale getirebileceğimiz pratik yöntemler için yazının devamına hep birlikte bakalım.

 

 

Ütü Yapmayı Kolaylaştıracak Püf Noktaları

 • Titiz bir şekilde ütü yapmak istiyorsanız ve canınızı sıkan ütü serüvenine son vermek niyetiniz varsa bir miktar yatırım yapmanız en önemli adım olacaktır. Ayarlanabilir bir ütü masası, kol tahtası ve olmazsa olmaz buharlı bir ütü bütün yükünüzü hafifletecektir.
 • Eğer bütün bunları maddi olarak karşılayamıyorsanız size kolay ütü yapmanın püf noktasını aramızda kalması şartıyla verebilirim. ???? Profesyonel bir fıs fıs ve yumuşak bir zemin işin en zor kısmı olan gömlek nasıl ütülenir stresinize dahi son verecektir.
 • Ütü masasını belinize göre bir yükseklikte ayarladıktan sonra ütünün tabanının temizliğini kontrol edip giysilerinizi kumaşlarına göre ayırarak ütüleme işlemine başlayabilirsiniz.
 • Ütü ile ısınan kumaşın çok kolay kırışabileceğini bilmelisiniz bu sebepten gömlek gibi hassas kıyafetleri ütülerken mutlaka askısını yanında bulundurarak kırışmayacak bir yere asın.
 • İpek, kadife ve yün gömlekler nasıl ütülenir en çok merak edilen konulardan birisidir. Çünkü bu kumaşlar ütülendiğinde bir parlama meydana gelebilir. Bunun önüne geçmek için ütü bezi kullanabilirsiniz.

 

Gömlek Nasıl Ütülenir?

 1. Gömlekleri ütülerken dikkat etmeniz gereken en önemli durum hafif nemli bir şekilde işlem yapmanız gerektiğidir.
 2. Gömlekleri daha kolay ve pürüzsüz bir şekilde ütülemek için yıkama talimatlarına uymalı ve kumaşına göre ısı derecesini ayarlamalısınız.
 3. Gömleğin çok kırışık kısımları için su püskürtmek yeterli gelmeyebilir bu sebepten ütünün buharını kullanabilirsiniz.
 4. Gömlek ütüsünde en belirgin sorun olan hatalı çizgiler ve tam ütülenmeyen alanların önüne geçmek için ütü masası kullanmayı ihmal etmeyin.
 5. Gömlek ütülerken hangi kumaşa hangi ısı ayarını kullanacağınızı bilmiyorsanız. Genel olarak pamuklu kumaşlarda yüksek, pamuklu karışımları orta ve sentetik kumaşları ise düşük ısıda ütüleyebilirsiniz.
 6. Gömleği ütülemeye yaka kısmından başlayın ve daha sonra kol uçlarını ve omuzlarını ütüleyin. Gömlek yakası nasıl ütülenir merak ediyorsanız bir sonraki başlıkta bu sorununuzu giderecek adımları resimli bir şekilde inceleyebilirsiniz.
 7. Gömlek ütüsünü en son arka kısmını ütüleyerek bitirebilirsiniz.
 8. Özellikle fırfırlı gömlekler ve çok zor ütülenen kumaşlar için kuru temizleme yöntemini tercih etmek daha akılcı bir çözüm olacaktır.
 9. Bütün ütü işlemleri için altın kural dediğimiz bir kaç yöntem vardır. Bunları dikkate almayı unutmayın; Gömlekleri nemli ütüleyin, Gün ışığında ütü yapmaya özen gösterin, Gömleği ütülemeden önce elinizle bir ütü yapmayı ihmal etmeyin, Gömlek soğumadan giymeyin.